Портрети на известни личности – актьори, музиканти, модели, са представени във фотографска изложба под наслов The Iconografer в Плевен. Автор е популярният британски фотограф Анди Готс. Организатор на експозицията е фондация MadePro с подкрепата на Община Плевен.
Членовете на кейпоп групата "Стрей кидс` станаха глобални посланици на марката "Томи Хилфигър", съобщи Ройтерс.
Осемчленната момчешка група е и първата банда от Южна Корея, посетила престижното събитие "Мет гала" през май в Манхатън.
Създадохме специален лейбъл - "Томи Хилфигър и "Стрей кидс", това е един от най-вълнуващите проекти, по които сме работили досега, каза дизайнерът пред Ройтерс преди модното си шоу в неделя.
През миналата година около трийсет звезди на кейпопа станаха лица на различни модни марки, включително на "Версаче", "Диор", "Луи Вюитон", "Гучи", Прада".
Популярността на представителите на южнокорейския поп води до въздействие, значително по-голямо от това на западните знаменитости. Звезди като "Стрей кидс" са сред най-дългоочакваните гости на ревюта и седмици на модата. Всяка група има свой собствен стил, модата е
Картина на Лусиан Фройд беше продадена за 13,9 милиона британски лири (16,6 милиона евро) на търг на аукционна къща "Кристис" в Лондон, предаде АФП.
Творбата "Рия, гол портрет", която се появява за първи път на пазара, беше основната атракция на аукциона.
"Това е един късен шедьовър", казаха от "Кристис". Картината е рисувана между 2006 и 2007 г. и от създаването си е в една и съща колекция.
Творбите на Фройд, който почина през 2011 г. на 88-годишна възраст и беше смятан за един от най-великите британски портретисти, привличат все по-голям интерес през последните години.
Лусиан Фройд, внук на бащата на психоанализата Зигмунд Фройд, е известен с безкомпромисните си голи тела и автопортрети.
"Той не желае да дава идеализирана визия на тялото, а наистина се опитва да рисува хората такива, каквито са", припомнят от "Кристис".
Тази "отк
Изложбата „Хърватското археологическо наследство“ бе открита тази вечер в Националния археологически институт с музей при БАН (НАИМ при БАН).
„Бих искал да ви разкажа за богатата културна традиция на Хърватия, място с дълга история. В този регион е съхранено изобилие от исторически артефакти и богата култура, с която искаме да ви запознаем“, каза доц. Попов.
Изложбата съдържа тридесет широкоформатни постера, показва най-забележителните археологически обекти и паметници на Хърватия под водата, в морето и на сушата.
Изложбата е част от програмата на Дните на хърватското археологическо наследство и включва четири лекции на археолозите д-р Марко Диздар от Археологическия музей – Загреб, д-р Томислав Билич от Археологическия музей – Загреб, д-р Тино Лелекович от Хърватската академия на науките и изкуствата, и д-р Санин Михел
Режисьорът Кенет Брана започва снимките на новия си филм The Last Disturbance of Madeline Hynde (“Последното объркване на Маделин Хайнд“), съобщи „Скрийн дейли“.
В главната роля във филма, определян от продуцентите си като „съвременен психологически трилър“, е британската актриса Джоди Комър. Освен нея участват още Патриша Аркет, Майкъл Шийн, Том Бейтман, Вики Макклър.
Освен режисьор, Брана е и сценарист на филма. Сюжетът все още не се разкрива пред широката публика. Продукцията е с независимо финансиране – освен Кенет Брана продуценти са още Тамар Томас, Лора Бъруик и Бека Ковачик, работили по филма „Белфаст“, както и Матю Дженкинс, продуцирал „Смърт край Нил“ и „Убийството в Ориент експрес“ на Брана, Ашли Фокс и Джони Паризо от компанията Maximum Effort.
Актрисата Джоди Комър наскоро приключи снимките на „28 години по-късно“ с режисьор Дани Бойл.
Актьорите Захари Бахаров и Теодора Духовникова ще гостуват за втори път на бургаска сцена с постановката „Това не го казвай!“ под режисурата на Явор Гърдев. Публиката ще може да ги гледа на 11 септември в Летния театър в крайморския град, съобщиха от "Артвент".
Спектакълът е френска комедия по текст на Саломе Льолуш, отличен с три номинации за наградата "Молиер" през 2022 г. Сюжетът разказва за двама герои с много особени характери, които си казват всичко. "Той е без скрупули, провокира и не си мълчи. Тя е без филтър, нахална и надменна. Те се обичат, но прекарват по-голямата част от времето си в спорове и противоречия. Пари, политика, пластична хирургия, социални мрежи. Темите са безкрайни, какъвто е и спорът, защото никой не отстъпва от позицията си", гласи част от представянето на постановката.
За пиесата Явор Гърдев коментира: „Изричан
Изложбата бе открита лично от Анди Готс в София през месец април, каза Ивелин Илиев, един от учредителите на фондация MadePro. "Поканихме го на наша фотографска конференция, която организираме вече няколко години, и нямаше как да дойде такава знаменитост и да не организираме негова изложба. Костваше ни страшно много усилия, но си заслужава", допълни той.
В експозицията са включени общо 45 портрета. "Много труден беше изборът кои портрети да бъдат показани, защото Анди Готс е снимал над 7000 знаменитости и трябваше да курираме тези, които биха се харесали на българската публика", каза още Илиев. Сред избраните портрети са такива на Робърт де Ниро, Стинг, Пенелопе Круз, Джулия Робъртс, Наоми Кембъл, Ал Пачино и други.
Интересен момент в представянето на портретите е, че на никой от тях не е написано името на човека, който е сниман, а само заглавието на изложбата и подпис на фотографа.
"Едно от хубавите неща на фотографията е, че можем да оставяме загадка в самата снимка и така предизвикваме зрителя, не да му поднасяме всичко наготово", коментира Илиев.
Представените фотографии не е са традиционни. В тях познатите от филмовия екран, музикалната сцена или модния подиум личности са уловени от обектива на Анди Готс в различни състояния и настроения.
Образът на котката върху горещ ламаринен покрив символизира женския инстинкт за надмощие. Понякога попадаме в битка за надмощие не с кого да е, а със самия живот.
Това казва режисьорът Стайко Мурджев по повод предстоящата премиера на „Котка върху горещ ламаринен покрив“ от Тенеси Уилямс в театър „София“.
„Понякога обстоятелствата, в които сме поставени, са форсмажорни ситуации, в които сме принудени да преминем в режим „оцеляване“. Това е онзи момент, когато не разумът или чувствата, а само и единствено инстинктивната ни природа е тази, която е в състояние да ни спаси. Но не инстинктът за нападение или за бягство, а онзи аспект на стоицизма - когато въпреки нажежената плоскост под голите ни стъпала, трябва да стиснем зъби и да издържим, да се задържим колкото се може по-дълго в
В голямата зала на театъра в Кюстендил, в Деня на народните будители - 1 ноември, звучаха произведения за класическа китара от южноамерикански и испански композитори, както и творби за пиано от Шопен, включени в благотворителен концерт, изнесен от 18-годишния Димитър Стоймиров. Целта на инициативата е да се съберат средства, с които да бъде закупен роял за общинския театър в града. Тя беше подкрепена и от цигуларката Велина Петкова, която участва в концерта.
Димитър Стоймиров е ученик в 12 клас на Езикова гимназия „Д-р Петър Берон“ в Кюстендил. Свири на китара от седем години, а от пет - и на пиано. Бил е част от школата към Читалище „Братство 1869“, след това му е преподавал Асен Маринов. Стоймиров е учил пиано при Красимира Матуска.
Младежът се увлича по класическа музика, но се занимава и с математика, програмиране и езици. Димитър събира голям
Певецът Ъшър разкри, че травма на врата, получена по време на репетиции, е причината да отложи няколко свои концерти, предаде ДПА.
Американският певец отложи концерта си в Атланта, Джорджия, няколко часа преди да започне, поради необходимостта да се възстанови, но тогава не уточни медицинския проблем. Единственото, което написа бе, че концертите в петък и събота също ще бъдат преместени, тъй като се нуждае от „почивка и лечение“.
Ъшър обнови публикацията си в Инстаграм и написа: „В началото на седмицата получих травма на врата, докато репетирах, за да осигуря на феновете си най-великия концерт за всички времена. Надеждата ми беше, че с физиотерапия и лечение ще успея да преодолея травмата и ще бъда готов за премиерата. За съжаление, все още не съм излекуван и лекарите ми наредиха да не излизам на сцена тази седмица. Добрата
Филм с кауза тръгва по кината от 1 ноември. „Училище за надежда“ представя дейността на училище „Димитър Екимов“ – единственото в България, което спасява деца от крайно бедни семейства, като им осигурява качествено образование, възпитание и грижа напълно безплатно, разказват от екипа на продукцията.
През 2014 г. актьорите Анимари Димитрова и Златко Златков създават училището-пансион в село Русаля, Великотърновско. В него дават шанс на деца от крайно бедни семейства да получат достъп до качествено образование, грижа и възпитание напълно безплатно. Осигуряват всичко нужно за децата чрез дарения.
„Създадохме училището и пансиона преди повече от десет години. Ценим и най-скромното дарение, защото ни помага да нахраним и облечем нашите ученици, да покрием сметките си, да възнаградим труда
Искаме посетителите на нашите изложби да видят Намибия, каквато ние я видяхме. Това казаха художничката Десислава Минчева и фотографът Сандро Арабян. Двамата откриха тази вечер изложбата „Намибия/хората" в галерия „Арте“.
Иска ми се от кадрите ми, като застане човек пред тях, по някакъв начин да види това, което аз съм видял - непипната от човек и максимално истинска, каза фотографът.
„А пък, ако поиска и да иде, ще бъде най-хубаво“, допълни художничката.
Само преди два дни те представиха изложбата „Намибия/природата" в галерията на ул. „Шипка“ 6. Авторите разказват, че картините от двете изложби са тематично разделени. „Те са от две различни пътувания. Особено моите снимки, тъй като нейните картини са правени впоследствие. Идеята беше да не бъдат две повтаряеми изложби, а да бъдат д
„Това е идеята на автора. По време на разговорите ми с него разбрах, че той прекарва по 45 минути с всяка една знаменитост, като дава свобода да се чувства и да прави каквото си поиска. Готс казва, че „в живота има много мъка, аз искам моят гост да се чувства комфортно и да прави неща, които не прави на улицата“. Така той провокира всеки да изглежда себе си, когато го снима“, допълни Илиев.
Изложбата е подредена във фоайето на зала „Катя Попова“ и може да бъде разгледана до 28 ноември. Входът е свободен.